Jemi gati per plazh kete vere? Keshilla kryesore eshte gjithmone qe te perdorni krem kundra diellit me mbrojtje te larte. E dime qe secili do te marri ngjyre cokollate sa me shpejt te jete e mundur. Por pervec rrudhosjes se shpejte te lekures, qe ne moshen 30 vjec na tregon sikur jemi 50, eshte edhe rreziku per semundje lekure me serioze si kanceri etj. Keshtu qe mendoni mire para se te vendosni qe ngjyra e lekures eshte me e rendesishme se shendeti. 

Keto jane disa produkte nga Soliteint per mbrojtje nga dielli, por edhe Biolife ofron produkte te ndryshme per perdorim perpara dhe pas plazhit. Te rendishme jane edhe kremrat kundra njollave per ata qe gjate viteve jane elspozuar ne diell pa mbrojtje te forte dhe kane si rezultat njolla ne trup te cilat kane nevoje per nje produkt te posatshem qe te hiqen.

Keshilla te tjera perfshijne edhe menyrat shtepiake per kujdesin e lekurave te demtuara nga ekspozimi ne diell. Si per shembull:

LENGU I LIMONIT
Lengu i limonit ka veti qetesuese ne lekurat e djegura nga dielli. Pergatitja eshte  e thjeshte. Shtrydhni nje limon dhe miksojeni me uje dhe aplikojeni mbi lekure. Acidi citrik ndihmon ne normalizimin e lekures.

KASTRAVECI
Pervecse mund te perdoret edhe per acne dhe demtime te ndrshme per lekuren, kastraveci kryen nje pune shume te mire edhe kunder djegjeve nga dielli. Prisni disa feta kastraveci dhe vendosini mbi lekure per 10 minuta. Menjehere do shikoni ndrshimin.


KOSI
Nje nga menrat me te vjetra dhe me te perdorura ne Shqiperi. Kosi nuk ka nevoje per shpjegime, ka funksionuar gjithmone.


MJALT DHE LIME
Ky mix i produkteve natyrale jep nje efekt sherues te menjehershem. Pergatitje behet me 2 lime dhe 4 luge mjalt. Mund te perdoret edhe per pjese te gjera te trupit, si kurrizi, kembet dhe barku. Mbahet per 20 minuta dhe pastaj lahet me uje me temparature te mesme.

KETO ISHIN MENRAT SHTEPIAKE, POR JU KUJTOJME SERISHT SE MROJTJA NGA DIELLI ESHTE MENYRA ME E MIRE PER NJE LEKURE TE SHENDETSHME.

ANJEZA SHPK

Categories: ,
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...